Topic: Co to są te dane osobowe?

Cześć! Mam takie pytania natury prawnej, choć z prawem raczej niewiele mam wspólnego. A zacząłem się tym trochę interesować, bo w każdym sklepie chcą np. tej zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych. I mam pytanie? Czym one właściwie są te dane osobowe?

Re: Co to są te dane osobowe?

Cześć. Więc te dane osobowe według ustawy to takie dane, dzięki którym można Cię zidentyfikować. I tylko Ciebie jako osobę, a nie jako firmę. Np. I to zasadniczo może być twoje imię, nazwisko, miejsce zamieszkanie i tak dalej.

Re: Co to są te dane osobowe?

a po co oni właściwie to gromadzą? Tj no wiem, na przykład w sklepie internetowym, żeby wiedzieli, gdzie wysłać i na kogo, wiadomo tongue Ale zasadniczo później po co im to?

Re: Co to są te dane osobowe?

Jeśli zgadzasz się na przetwarzanie danych w celach marketingowych, to zgadzasz się na przykład na to, żeby Ci wysyłali oferty swojego sklepu, które możesz aktualnie znaleźć w oddziale, który znajduje się w Twojej okolicy. Tworzą też na tej podstawie Twój profil jako ich klienta (jak np. kupiłeś u nich sporo produktów określonego rodzaju, to taką Ci stworzą ofertę i prześlą na maila. Bywa i tak, że jak zaznaczasz wszystko jednym ciągiem, to możesz się też zgadzać na dzielenie się z partnerami handlowymi danej firmy Twoimi danymi.

Re: Co to są te dane osobowe?

O rany.. czyli zasadniczo moje dane mogą trafić do każdego?

Re: Co to są te dane osobowe?

No nie zupełnie smile Jest coś takiego, jak ochrona danych osobowych, która jest wyznaczona ustawą. Więc jedynie w zakresie, na jaki się zgodziłeś te dane mogą przejść gdzieś dalej, albo są przetwarzane w tej konkretnej firmie.

Re: Co to są te dane osobowe?

A jeśli ktoś na przykład dopuści się przecieku bez mojej zgody?

Re: Co to są te dane osobowe?

Wygląda to tak, że jeśli administrator danych osobowych nie dopełnił swoich obowiązków i nie zabezpieczył odpowiednio Twoich danych, albo też przetwarzał je w sposób, na który się nie zgodziłeś, a to do Ciebie jakoś dotarło, to możesz skarżyć tę firmę. Zresztą ustawa przewiduje konsekwencje karne, a Ty możesz starać się o odszkodowanie za jakieś poniesione szkody.

Re: Co to są te dane osobowe?

To tyle dobrego smile Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Przynajmniej wiem teraz, że trzeba dokładnie czytać, cosię zaznacza.

Re: Co to są te dane osobowe?

Nie ma sprawy wink To zawsze jest podstawa, żeby czytać, co zaznaczasz. To tak jak to, co podpisujesz.