Topic: Co to są te dane osobowe?

Cześć! Mam takie pytania natury prawnej, choć z prawem raczej niewiele mam wspólnego. A zacząłem się tym trochę interesować, bo w każdym sklepie chcą np. tej zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych. I mam pytanie? Czym one właściwie są te dane osobowe?

Re: Co to są te dane osobowe?

Cześć. Więc te dane osobowe według ustawy to takie dane, dzięki którym można Cię zidentyfikować. I tylko Ciebie jako osobę, a nie jako firmę. Np. I to zasadniczo może być twoje imię, nazwisko, miejsce zamieszkanie i tak dalej.

a po co oni właściwie to gromadzą? Tj no wiem, na przykład w sklepie internetowym, żeby wiedzieli, gdzie wysłać i na kogo, wiadomo tongue Ale zasadniczo później po co im to?

Jeśli zgadzasz się na przetwarzanie danych w celach marketingowych, to zgadzasz się na przykład na to, żeby Ci wysyłali oferty swojego sklepu, które możesz aktualnie znaleźć w oddziale, który znajduje się w Twojej okolicy. Tworzą też na tej podstawie Twój profil jako ich klienta (jak np. kupiłeś u nich sporo produktów określonego rodzaju, to taką Ci stworzą ofertę i prześlą na maila. Bywa i tak, że jak zaznaczasz wszystko jednym ciągiem, to możesz się też zgadzać na dzielenie się z partnerami handlowymi danej firmy Twoimi danymi.

O rany.. czyli zasadniczo moje dane mogą trafić do każdego?

No nie zupełnie smile Jest coś takiego, jak ochrona danych osobowych, która jest wyznaczona ustawą. Więc jedynie w zakresie, na jaki się zgodziłeś te dane mogą przejść gdzieś dalej, albo są przetwarzane w tej konkretnej firmie.

A jeśli ktoś na przykład dopuści się przecieku bez mojej zgody?

Wygląda to tak, że jeśli administrator danych osobowych nie dopełnił swoich obowiązków i nie zabezpieczył odpowiednio Twoich danych, albo też przetwarzał je w sposób, na który się nie zgodziłeś, a to do Ciebie jakoś dotarło, to możesz skarżyć tę firmę. Zresztą ustawa przewiduje konsekwencje karne, a Ty możesz starać się o odszkodowanie za jakieś poniesione szkody.

To tyle dobrego smile Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Przynajmniej wiem teraz, że trzeba dokładnie czytać, cosię zaznacza.

Nie ma sprawy wink To zawsze jest podstawa, żeby czytać, co zaznaczasz. To tak jak to, co podpisujesz.